TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

CELIAKIE

Definice CELIAKIE

Proti původním předpokladům, že jde o onemocnění celkem vzácné, se naopak ukazuje, že jde o chorobu poměrně častou, pokud se požijí citlivé diagnostické metody (obzvláště vyšetření krevního séra na protilátky) a započtou se také nekompletní a netypické formy nemoci. V České republice se dle klasifikovaných odhadů vyskytuje 50 000 případů, tzn. že je nemocný zhruba jeden člověk z dvou set. Představa, že jde o onemocnění dětského věku, je mylná. Celiakální sprue se může objevit v kterémkoliv věku. V dospělosti se tak děje často po duševní nebo tělesné zátěži nejrůznějšího druhu (u ženy to například může být porod, u obou pohlaví jakákoliv operace) většinou mezi 30.- 40. rokem. Do té doby může mít jedinec nevysvětlitelnou chudokrevnost (anémii), jež je způsobena poruchou vstřebávání důležitých vitaminů ze střeva pro krvetvorbu v kostní dřeni. Celiakie se někdy také objevuje spolu s jinými onemocněními, které jí mohou předcházet, nebo po ní naopak následovat. Tyto tzv. přidružené choroby mají někdy význam i v diagnostice, když se díky nim na celiakii přijde nebo obráceně lékaři vždy pátrají po těchto nemocech, když má pacient zjištěnou celiakii. Jsou to: cukrovka (diabetes melitus 1. typu, čili ten, který vzniká v mládí, není spojen s obezitou a pacienti si musí od začátku píchat insulin, oproti 2. typu je daleko méně častý), imunodeficience IgA (chybí protilátky IgA, které jsou důležité pro slizniční imunitu), onemocnění štítné žlázy, neplodnost.

Co je CELIAKIE

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten (odtud jeden z názvů této nemoci – glutenová enteropatie). Lepek je obsažený především v pšeničné mouce, ale také v žitu a ječmeniTouto chorobou onemocní jen predisponovaní jedinci, kteří vytvářejí přehnaně protilátky proti některým enzymům a bílkovinám, které jsou součástí lepku (jeho gliadinová část), a tyto protilátky se pak s těmito jakoby alergeny (správněji řečeno antigeny) spojují a vytvářejí tak komplexy poškozující následně sliznici střeva tím, že tam vyvolají zánět, který při déletrvajícím průběhu postupně mění její vzhled i funkci. Nevstřebává se vitamin B12 důležitý pro krvetvorbu, nevstřebává se ani vitamin K, který v játrech zajišťuje tvorbu proteinů potřebných pro srážení krve (tzv. koagulačních faktorů). Dále se obtížně vstřebává vitamin D, jeden z řídících činitelů metabolismu vápníku. Když chybí vitamin D, vápník se nedostává z požité potravy přes střevní stěnu do krve a hladina vápníku v krvi klesá. Organismus to kompenzuje odbouráváním vápníku z kostí, čímž vzniká tzv. metabolická osteopatie buď ve formě osteoporózy nebo osteomalacie.

Celiakie je způsobená nesnášnlivostí lepku, bílkoviny obsažené v pšenici, žitě, ječmenu a ovsu. U postižených osob lepek způsobuje poškození sliznice střev. Klky tenkého střeva jsou poškozovány a ničeny, čímž je narušena schopnost organismu vstřebávat životně důležité živiny. Vážným problémem se stává porucha vstřebávání a ztráta vitamínů, minerálních látek a kalorií, která způsobuje podvýživu, navzdory dostatečnému příjmu potravy.

 

I malé množství lepku je schopno onemocnění znovu aktivovat. K tomu může dojít i po zátěži jako je porod, psychické trauma či nějaká infekce.

Standarní léčba CELIAKIE

Základem léčby je bezlepková dieta. Je nutné vyloučit mouku pšeničnou, žitnou, ječnou, včetně těch potravin, které tyto složky obsahují i v malém množství – omáčky, konzervy, uzeniny, pivo. Na vhodnost ovesných produktů není názor zcela vyhraněný. Doporučuje se zpočátku je také vynechat, později je zkusit konzumovat, ale jen omezeně. Při známkách současné nesnášenlivosti laktózy se omezuje konzumace mléčných výrobků. Při neúspěchu léčby se nejprve lékař musí přesvědčit, zda jste neudělali v dodržování diety někde chybu, teprve potom vám nasadí kortikoidy, které tlumí zánětlivou reakci a navíc urychlují zrání nové výstelky sliznice střeva, ale jen dočasně, onemocnění se poté vrátí ve větší míře. Nedílnou součástí je nahrazení všech složek živin, které pacientovi chybí včetně vitaminů rozpustných v tucích a některých minerálů (například vápník, hořčík). Průběh nemoci závisí na důslednosti dodržování dietního režimu. 

Příznaky CELIAKIE

 

Mezi příznaky patří:

  • zvracení
  • otoky v oblasti břišní
  • chudokrevnost
  • objemná řídká stolice s nažloutlým zabarvením a nezvyklým zápachem
  • deprese
  • únava
  • bolesti kloubů a kostí
  • bledost pokožky a dušnost – pacientům se hůře dýchá


U dětí se může projevit: 

  • ztráta chuti k jídlu
  • plynatost
  • bolestivé střevní pohyby
  • zpomalení růstu
  • zvracení
  • intenzivní pálivý pocit na kůži a červená, svědivá vyrážka, zvaná herpetiformní dermatitida
  • v dutině ústní se mohou vyskytovat vředy


Pacienti bývají především:

  • slabí
  • výrazně hubnou
  • mají průjmy (z poruchy vstřebávání vody) vyznačující se žlutou barvou, protože nevstřebávají tuky


Nemocní mohou mít:

  • krvácivé stavy – modřiny
  • nadměrné krvácení z otevřeného poranění
  • skrytá (vnitřní) krvácení do kloubů, svalů a měkkých tkání
  • bolestí v kostech
  • záškuby až křeče

Nedostatkem vitaminů trpí i naše pokožka, a tak vznikají různé kožní problémy:

  • popraskané koutky rtů
  • hnisavé záněty kůže
  • třepení nehtů
  • padání vlasů

Z uvedených příznaků se zdaleka nemusí objevit všechny najednou, nebo se také nemusí objevit vůbec. Jedná se pak o asymptomatickou formu, kdy pacienti neuvádí žádné příznaky. Střevo je ale i přesto poškozováno. Touto formou onemocní trpí skoro pětina lidí, takže se na nemoc přijde často pozdě. Dobrým vodítkem může být celiakie v rodině nebo některé z přidružených onemocněních. Nemoc může zkomplikovat nádorové bujení – lymfom nebo karcinom trávicího ústrojí. Po desetiletém trvání choroby dochází ke vzniku takovéto rakoviny v 15% případů. Problémem se může stát i podávání živin, které je zpočátku parenterální – do žíly. Když se nemoc stabilizuje, nemocný přijímá dietní potravu normálně střevem. Pokud by se však neléčil, nebo o své nemoci nevěděl, střevo může díky neustálému vystavení sliznice lepku jakoby odumřít (atrofovat) a příjem živin je pak doživotně odkázán na parenterální způsob podání.

 

Odstranění CELIAKIE tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním CELIAKIEje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE), který si udělá vlastní diagnozu, díky které si zjistí přesné příčiny, které vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 

 

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!