TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

NADMĚRNÉ POCENÍ (hyperhydróza)

Definice NADMĚRNÉHO POCENÍ

Pocení je pro každého člověka velmi důležité. Jako termoregulační nástroj udržuje v těle stálou teplotu. Při přehřátí začne organismus vylučovat pot, tím nejen vyrovnává teplotu v těle, ale zbavuje ho i jedovatých látek, které jsou člověku nepříznivé. Tímhle způsobem si organismus sám pomáhá k očistě. Pokud je však z nějakého důvodu pocení nadměrné (hyperhydróza), může člověka oslabit, způsobit mu zdravotní obtížeMechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem (hypotalamem). Potní žlázy, kterých je v těle zhruba dva miliony, jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na povrch epidermu (vrchní vrstva kůže). Pot je slaná tekutina obsahující 99% vody a 1% močoviny a odpadních látek. V normálním prostředí tělo produkuje určité množství potu (cca ½ l). Nejvíc se obvykle potí dlaně, chodidla, podpažní jamky, podňadří atřísla. Pokud tělo reaguje pocením na zvýšený přísun tekutin, teplo, zvýšenou námahu a případný stres přiměřeným zvýšením potu, je to v pořádku.

 

Co je NADMĚRNÉ POCENÍ

O nadměrném pocení se dá hovořit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by normálně neměl, a nebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 l tekutin za hodinu, což je pro zdraví organismu nebezpečné. Na kolik je pocení úměrné, jde však těžko vyčíslit, protože je to záležitost ryze individuální. Člověk sám nejlépe pozná, kdy se stala v jeho termoregulačním systému nějaká změna, případně, kdy jej nadměrné vylučování potu začne obtěžovat a oslabovat.

Nadměrné pocení má spoustu příčin:

  • infekční nemoci - většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou, tělo se pak víc potí. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům se ve větších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat. Nadměrné vylučování potu je třeba vyrovnávat zvýšeným příjmem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.
  • menopauza - v období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
  • neléčený diabetes - při neléčeném diabetu se objevuje zvýšené pocení a močení. Je to stav, kdy je nutné vyhledat lékaře.
  • zvýšená činnost štítné žlázy se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
  • problém vnitřních orgánů - při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
  • vysoký tlak - při oběhových problémech může nastat pocení, které překračuje normální produkci. Často se tak přihlásí náhlé zvýšení tlaku.
  • stres, deprese, strach a úzkostné stavy - protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo samozřejmě na jakékoliv vybočení z normálu (změny nálad, leknutí, agrese, tréma apod.). Průvodních jevů je víc, jedním z nich je nadměrné pocení.
  • obezita - je častou příčinou nadměrného pocení. Špeky prostě zahřívají. Po absolvování redukce váhy se pocení většinou upraví.
  • špatná životospráva - stravovací návyky s požíváním ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Taktéž i nadměrné pití alkoholu a kávy.
  • abstinenční příznaky - při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.

 

V některých případech jde o lokalizaci nadměrného pocení v určitých místech, například v podpaží nebo na chodidlech a dlaních.

 

Standardní léčba NADMĚRNÉHO POCENÍ

U léčby nadměrného pocení není vhodné omezení pitného režimu, naopak je tento krok pro rovnováhu těla nebezpečný. Nejčastěji chceme změnit pach spojený s potem, na který má velký vliv veškerá konzumovaná strava. Nestačí tedy pouze vyřadit z jídelníčku prospěšný česnek, ale pro změnu zápachu potu je třeba přebudovat celé stravování. Žijeme v moderní době, takže mnohým z nás nečiní problém dopřát si rychlou sprchu i vícekrát denně.

 

Odstranění NADMĚRNÉHO POCENÍ tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním NADMĚRNÉ POCENÍje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 
 
 

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!