TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

HEMOROIDY (hemeroidy, haimorrhoides flebes)

Definice HEMOROIDŮ

 Hemoroidy jsou uzlovité cévní rozšířeniny v hemoroidálních  pleteních pod řitní kůží a pod sliznicí hrdla ampuly  konečníkuHemoroidy jsou „starou nemocí“. Již 2200 let  před naším letopočtem v Mezopotámii v kódu Chamurapiho  byl stanoven honorář za jejich léčbu a jsou popisovány  v papyru Ebersově z roku 1500 před naším letopočtem.  Název „hemoroid“ pochází z řečtiny a znamená „tok (výtok)  krve“.  Hippokrates užíval tohoto názvu pro výtok krve z žil z oblasti řitě. Operační výkony se prováděly již ve středověku a nemoc měla svého patrona – sv. Fiakra. Snad nejznámějším pacientem, který hemoroidy velice trpěl, byl Napoleon Bonaparte, a dokonce se traduje, že bolestivý trombózovaný hemoroidální uzel byl důležitou příčinou nesoustředění a následné porážky v bitvě u WaterlooJedná se o jednu z nejrozšířenějších nemocí, odhaduje se, že jí trpí kolem 37 % obyvatelstva, se stejnou prevalencí u žen i u mužů. Prevalence se zvyšuje s věkem, nad 50 let věku se vyskytuje u více než 50 % dospělé populace. U 40 % těhotných žen se projeví symptomy ukazující na přítomnost hemoroidů. Vznik hemoroidů není doposud zcela jasný, předpokládá se, že hlavním vyvolávajícím momentem je zvýšený tlak v žilách, někdy se hovoří o dysfunkci cév. Tento stav je pak podporován poruchou ligament a zvýšeným tonem svěračů. Hemoroidy proto často vznikají při stavech, kdy je tlak zvýšen – v těhotenství, při zácpě, při těžké fyzické práci a při dlouhém stání. Přispívá údajně i dlouhodobé vysedávání na toaletě, kdy je relaxováno perineum a odpadá podpůrný vliv análního svěrače. Těhotenství může predisponovat ke vzniku hemoroidů zvýšeným intraabdominálním tlakem těhotného uteru, zácpou, hormonální venózní dilatací, zvýšeným objemem cirkulující krve. K tomu přispívá malý objem stolice, způsobený nedostatkem vlákniny ve stravě. Rodinný výskyt je též uváděn jako podpůrný faktor vzniku.

 

Co jsou to HEMOROIDY

Zevní kožní (fibrózní) výčnělky jsou zbytky fibrotizované kůže u análního vchodu. Jedná se  o následek proběhlé trombózy zevních hemoroidů nebo  předchozího chirurgického zákroku. Zevní hemoroidy jsou  dilatované cévy lokalizované pod linea dentata. Jsou kryty  dlaždicovým epitelem. Trombózované zevní hemoroidy  obsahují intravaskulární tromby v žilách zevních  hemoroidů. Tato afekce je extrémně bolestivá, obvykle po  dobu 48–72 hodin. Bolestivost je způsobena přítomností  velkého množství receptorů bolesti. 

Vnitřní hemoroidy jsou dilatované cévy nad linea dentata. Jsou kryty cylindrickým epitelem. Mohou prolabovat anem. Klasifikovány jsou podle stupně komplikace – prolapsu.

Strangulované hemoroidy: k tomuto stavu dochází při spasmu sfinkteru, který vznikne při nemožnosti repozice prolabovaných hemoroidů. Dojde zde k poruše krevního zásobení a může vzniknout až gangréna.

Hemoroidy jsou děleny na vnitřnízevní. Toto rozdělení vychází z umístění, jak již bylo výše podotknuto – vnitřní jsou lokalizovány nad linea dentata a zevní pod linea dentata.

Vnitřní hemoroidy jsou dilatované (nikoli varikózní) venae rectales superiores et inferiores. Klasifikace je založena na stupni protruze. Viditelné jsou jen při atonii svěračů, při sklesávání a výhřezu. Prstem je nelze nahmatat (jen jsou-li zvazivovatělé nebo trombózované)! Hemoroidy jsou uloženy relativně konstantně: vlevo laterálně, vpravo posterolaterálně a vpravo anterolaterálně. Tyto uzly jsou označovány jako primární. Mezi nimi se mohou tvořit drobnější uzly sekundární. Většinou jsou mezi uzly úseky s normálně vyhlížející sliznicí, ale uzly mohou téměř i splývat a činí dojem postižení cirkulárního.

Zevní hemoroidy vznikají v oblasti vena analis a jsou patrny po rozevření hýždí kolem řitního otvoru pod řitní a cirkumanální kůží. Často provázejí vnitřní hemoroidy. Pokud tyto uzly splývají s vnitřními hemoroidy, pak jsou označovány jako smíšené nebo přechodné.

Zevní hemoroidy (zejména kožní duplikatury, které jsou pozůstatkem po zevních hemoroidech) mohou být příčinou perianální iritace a vlhkosti, zejména proto, že očista oblasti je obtížná. Hemoroidy mohou mít i celkovou odezvu – poruchu pravidelné defekace a vzácně jako následek chronického krvácení hypochromní anémii.

 

Standardní léčba HEMOROIDŮ

Mnoho pacientů, reaguje dobře na dietní úpravy – zvýšení obsahu vlákniny v dietě a dostatečné množství požívaných tekutin. Mírnější symptomatologii často pomohou odstranit masti a čípky, které obsahují např. lokální anestetika, analgetika, hemostyptika nebo protizánětlivé složky. Předepisovány jsou preparáty obsahující kortikosteroidy pro jejich protizánětlivý, protisvědivý a vazokonstrikční účinek. Ale kortikosteroidy nemají být podávány déle než 2–3 týdny, protože mohou podporovat vzplanutí zánětu. Čípky musejí být aplikovány správně – jen do análního kanálu, nikoliv až do rekta. Dobře působí i celkově podávané preparáty působící na stěnu cévní – venofarmaka, která se při akutních potížích aplikují v počáteční vysoké dávce, ale účinky jsou individuálně rozdílné. Nedílnou součástí léčby je péče o konečníkanální hygiena, sedací koupele nebo obklady – podle individuální snášenlivosti teplé nebo studené. Stačí koupele v čisté vodě, ale někteří z pacientů dávají přednost odvaru z dubové kůry nebo heřmánku. Trombózované zevní hemoroidy jsou léčeny v teplých sedacích koupelích, 2–3krát za den, v klidu na lůžku a důležitá je i úprava konzistence stolice potravou a tekutinami. Při trombózovaných zevních hemoroidech je dostačujícím zákrokem incize uzlu s vyjmutím trombu. Zásadnější léčebný zásah při zevních hemoroidech je indikován při jejich velkých rozměrech nebo jsou-li příčinou lokálního dráždění.

V endoskopické léčbě jsou užívány

 • skleroterapie (při endoskopii je do submukózy nad krvácející uzel aplikován sklerotizační roztok)
 • ligace hemoroidů (v současné době zřejmě nejrozšířenější metoda, hemoroidy jsou zaškrceny gumovým kroužkem) je považována za účinnou, vede ke kompletní eradikaci symptomů
 • infračervená koagulace (infračervené světlo je směrováno k bázi uzlů, nevýhodou jsou časté recidivy)
 • kryoterapie (tekutý dusík nebo oxid dusíku způsobí sklerotickou fixaci sliznice, výkon je bolestivý, vyžaduje lokální nebo celkovou anestézii)
 • laserová hemoroidektomie
 • monopolární nebo bipolární koagulační diatermie (přístroje pracují pomocí nízkovoltážního proudu, který je aplikován na bázi uzlů). Infračervená koagulace a ligace gumovými kroužky jsou stejně účinné v léčbě hemoroidů. Ligace provedená pro krvácení je zastaví v 95 % a jen 10 % vyžaduje další sezení, u 90 % je postačující jeden výkon. 

Chirurgická léčba je indikována u prolabujících hemoroidů, které nelze reponovat a jejichž konzervativní léčba je neúčinná.

 

Příznaky HEMOROIDŮ
 

 • krev ve stolici
 • dlouhodobý průjem, zácpa
 • zvýšená plynatost
 • bolesti břicha
 • dlouhodobé nevysvětlené bolesti zad

Odstranění HEMOROIDŮ tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním HEMOROIDYje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 
 

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!