TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

VYSOKÝ CHOLESTEROL (hypercholesterolémie)

Definice VYSOKÉHO CHOLESTEROLU

Každému je jasné, že pojem zvýšený či vysoký cholesterol znamená, že by toho cholesterolu správně mělo být méně. Většina také ví, že onen cholesterol se vyskytuje a měří v krvi. Co to ale cholesterol je, jakou má funkci, a hraje-li jednoznačně špatnou roli v našem těle? Zde už možná leckdo tápe. Není se co divit. V reklamách je cholesterol představován pouze jako zlo, které se musí snižovat, ne-li jako jed, kterým je naše tělo otravováno. Pravda je ale jiná. Bez cholesterolu bychom si nepostavili jedinou buňku v těle, nevytvořili vitamin Džlučové kyseliny, nevyprodukovali steroidní hormony (testosteron, estrogen). Na druhou stranu, cholesterol se ukládá do stěny cév, stěna tím přestává být pružná, dojde k zúžení vnitřního průměru (zde se může snadněji zachytit tromb = krevní sraženina), nastává riziko, že orgán zásobený krví přitékající z této „ucpané“ cévy, nebude dostatečně prokrvený, a nedostatek kyslíku způsobí jeho odumření (princip infarktu myokardu – část srdce, která je špatně zásobená krví, nemá dostatek kyslíku, odumírá, srdce špatně pracuje).

 

Co je VYSOKÝ CHOLESTEROL

Za zvýšenou hladinu cholesterolu (hypercholesterolémii) považujeme koncentraci v krvi vyšší než 5 mmol/l. Tímto názvem se často myslí nejen porucha metabolismu cholesterolu, ale také zvýšená hladina ostatních tuků v krvi - hlavně triglyceridů (tricylglycerolů) (nad 2 mmol/l) nebo LDL cholesterolu (nad 3 mmol/l). Pokud máte vyšší hladiny cholesterolu i triglyceridů, tak bychom měli správě hovořit o smíšené hyperlipoproteinémii (HLP). Můžete mít ale zvýšené pouze koncentrace triglyceridů, pak se jedná o isolovanou hypertriglyceridémii.
U zvýšeného množství 
cholesterolu hovoříme o isolované hypercholesterolémii. Nejčastěji se u nás vyskytuje smíšená HLPTuky v krvi kolují ve formě lipoproteinů. V těchto částicích jsou tuky vázané na bílkoviny. Existuje několik druhů lipoproteinů. Některé transportují tuky, především cholesterol, z cév do jater. Tam je využíván pro tvorbu důležitých látek. Cholesterol v těchto částicích se nazývá HDL cholesterol. Je to „hodný“ cholesterol, kterého bychom měli mít nad 1 mmol/l. Naopak z jater do cév nesou lipoproteiny LDL cholesterol, který se dobře a snadno usazuje v cévách. Důsledkem tohoto procesu je zužování cév – ateroskleróza.

Ideální hodnoty cholesterolu z vyšetření krve by tedy měly být:

celkový: pod 5,2 (nad 6,2 vysoké riziko); u dětí: pod 4,4 (nad 5,5 vysoké riziko)

HDL chol: nad 1,4 (pod 0,9 vysoké riziko); u dětí: nad 1 (pod 0,9 vysoké riziko)

LDL chol: pod 3,4 (nad 4,1 vysoké riziko); u dětí: pod 2,6 (nad 3,1 vysoké riziko)

 

Standarní léčba VYSOKÉHO CHOLESTEROLU

Léčba nemoci se vzhledem k tomu, že jejím hlavním rizikem je vznik kardiovaskulárního onemocnění (onemocnění srdce a cév), zaměřuje na všechny rizikové faktory pro toto onemocnění. Tedy nemedikamentózní léčba spočívá ve změně životního stylu :

  • kouření snižuje množství „hodného“ HDL – cholesterolu, proto je doporučováno kouření zanechat
  • obezita taktéž zvyšuje riziko kardiovaskulár­ních chorob
  • zdravá výživa zaměřená na snížený příjem cholesterolu
  • pohybová aktivita – (ideální je aktivita, kdy se tepová frekvence pohybuje v rozmezí 60 – 75% maximální tepové frekvence – ta se vypočítá jako 220 – věk)
  • úprava krevního tlaku – vysoký tlak nahrává onemocněním srdce a cév

 

Příznaky VYSOKÉHO CHOLESTEROLU

Velký problém vysokého cholesterolu je ten, že se neprojevuje. Vysoký cholesterol je spíš hodnota než nemoc. Toto číslo nás však může informovat o zvýšeném riziku vzniku ICHS (ischemické choroby srdeční – Angina pectoris, srdeční infarkt – nejčastější příčina úmrtí u nás). Proto by objevení zvýšené hodnoty mělo posloužit nikoli k vyděšení pacienta, nýbrž jako užitečná informace o riziku, na které tak lze reagovat a snažit se ho snižovat. Nemoc vysoký cholesterol se tedy projevuje zvýšenou hodnotou cholesterolu v krvi. Nejnebezpečnější následek vyššího množství cholesterolu je jeho ukládání do cév - aterosklerózaJedna z forem vysokého cholesterolu je zcela dědičná. Potomci, kteří dostanou špatnou výbavu, která vede k jistému onemocnění vysokým cholesterolem, ji mohou dostat buď od jednoho rodiče nebo od obou. V obou případech onemocní (neboť se jedná o chorobu dominantní). Nicméně potomci, kteří dostali obě výbavy špatné jsou těžce postiženi již od dětství. Ischemická choroba srdeční se u nich projevuje v útlém dětství a většina z nich umírá do 20 let (na infarkt). Vnějším znakem takto postižených je tvorba kožních a šlachových xantomů (boule např. na kloubech ruky). Oproti tomu pacienti s postiženou alelou (špatnou výbavou) pouze od jednoho z rodičů, nemusejí mít žádné viditelné příznaky po dlouhá léta.

 

Odstranění VYSOKÉHO CHOLESTEROLU tradiční čínskou bylinnou medicínou

 

Pro odstranění příčin onemocněním VYSOKÝ CHOLESTEROL, je nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!