TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

ŽALUDEČNÍ VŘEDY (ulcus ventriculi)

Definice ŽALUDEČNÍHO VŘEDU

Poměrně často se používá k označení tohoto onemocnění výraz vředová choroba žaludku a dvanáctníku, která by měla odlišit toto onemocnění bez zjevné příčiny od ostatních typů defektu žaludku. Tento termín obecně znamená spektrum chorob, které zahrnuje žaludeční vřed, vřed pylorického kanálu, dvanáctníkový vřed a pooperační vřed v místě nebo blízko místa chirurgické anastomózy. Vzhledem k velké různorodosti tohoto onemocnění se v poslední době nejčastěji používá výraz peptický vřed s označením místa na žaludku, kde se vyskytuje defekt. Peptické vředy jsou oblasti výstelky žaludku nebo dvanáctníku, které jsou poškozeny žaludeční kyselinou. V poslední době se označuje jako příčina výskyt bakterie, která může žít v žaludku a jmenuje se Helicobacter pylori.

 

Co jsou ŽALUDEČNÍ VŘEDY

 Žaludeční vřed (též peptický vřed nebo gastroduodenální vřed)  je zánětlivé onemocnění žaludku, při němž je stěna  žaludeční sliznice poškozena přímým působením kyseliny  chlorovodíkové z žaludeční šťávy, pH se pohybuje kolem 1-2. Za  normálních okolností je sliznice žaludku chráněna zejména vrstvou  hlenu (mucinu). V případě poškození ochranné vrstvy ať již snížením  tvorby mucinu nebo zvýšeným odstraňování mucinu, může dojít k  poškození sliznice. Poškozeno je obvykle okrouhlé ložisko v průměru  dosahujícím až několika centimetrů. Protože jako ochranný faktor se  uplatňuje i uspořádání krevního toku (krev ve stěně žaludku je zásaditější než krev v těle), objevují se nejčastěji léze v místech s nižším průtokem krve, tedy v malém ohbí (malé kurvatuře) žaludku.

Příčiny jsou různé, patří mezi ně:

 • infekce bakterií Helicobacter pylori, která narušuje ochrannou vrstvu sliznice
 • polékové vředy - zejména nesteroidní protizánětlivé látky a glukokortikoidy (Ibalgin)
 • vředy z akutního stresu (např. chirurgického výkonu) - cestou vyplavených glukokortikoidů
 • nadměrná produkce některých hormonů - např. gastrinu při Zollinger-Ellisonově syndromu

Standardní léčba ŽALUDEČNÍCH VŘEDŮ

Při silné bolesti se používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy. Pokud je u pacienta s žaludečním vředem objeven Helicobacter pylori, měla by být součástí léčby i jeho likvidace. Na to se používají antibiotika.

Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích. Jde zejména o krvácení, proniknutí vředu do břišní dutiny, neprůchodnost žaludku nebo dvanácterníku nebo podezření na zhoubný nádor.

Pokud lékař diagnostikuje peptický vřed, nezbývá než pozměnit životosprávu. Důležité je vyvarovat se stresové zátěži, dodržovat klid a dostatek spánku. Je nutné upravit dosavadní jídelníček.Zcela nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv. Proto je lepší omezit pití kávy, alkoholu a silného čaje. Smažená a kořeněná jídla také nemoci nepřidají.

 

Příznaky ŽALUDEČNÍCH VŘEDŮ

Onemocnění žaludečními vředy může probíhat mírnou formou s malými obtížemi, nebo je naopak provázeno velmi nepříjemnými a bolestivými projevy:

 • Pálivá, bodavá nebo tupá bolest. Bývá obvykle v oblasti nadbřišku nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí, může se šířit až pod pravý žeberní oblouk. Bolest se hlásí zejména při jídle.
 • Žaludeční vředy se mohou projevovat také pálením v jícnu, pocitem návratu kyselého a pálivého zpět do jícnu, častou potřebou ke zvracení nebo přetrvávajícími bolestmi břicha. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Bolest se objeví a zase mizí, zejména po jídle. Někdy trvá několik dní a budí pacienta ze spaní.
 • Nemocný ztrácí chuť k jídlu.
 • Dalším symptomem je, že pacient hubne, ale někdy i tloustne, když zahání bolest jídlem.
 • Ve stolici se může objevit krev, bývá často zčernalá. Zvlášť pokud vřed praskne.
 • Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Obtíže jsou často sezónní a zhoršují se zvláště na jaře a na podzim. Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba urgentní zákrok lékaře. 

Odstranění ŽALUDEČNÍCH VŘEDŮ tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním ŽALUDEČNÍ VŘEDYje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!